Stress darbā

Ar stresu mēs parasti apzīmējam tādus stāvokļus, kas saistīti ar uztraukumu, nervozitāti, bezmiegu, nespēju koncentrēties, saspringumu, kas var izpausties arī ķermeņa saslimšanās. Darbā sastopamo stresu var izraisīt dažādi apstākļi: pārmērīgs darba apjoms, kolēģu atvaļinājumu laikā palielinātais pienākumu skaits, nepietiekami resursi veicamo uzdevumu izpildei, nedrošība par darbavietu, sliktas attiecības ar kolēģiem vai priekšniecību.

2015. gada martā, piedaloties 730 respondentiem, Snapshots.lv sadarbībā ar Stress.lv veica aptauju par stresa izplatību darbavietās. Visvairāk pakļauti stresam jutušies pakalpojumu sfēras pārstāvji – pārdevēji, ārsti, sociālie darbinieki (64 % no aptaujātās nozares darbinieku skaita). Tiem sekoja uzņēmumu vadītāji, bezdarbnieki, politiķi, un tikai 11 % fiziska darba veicēju apstiprināja, ka izjutuši stresu darbavietā. Starp stresa cēloņiem darbā visvairāk minēts augsts darba temps un intensitāte, darba slodze, neskaidri pienākumi un atbildība, zemi ienākumi un sociālo garantiju trūkums, neprognozējams darba grafiks un aizskaroša attieksme darbavietā.

Pamatojoties uz Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (EU-OSHA) datiem, visbiežāk minētais iemesls stresam darbavietā ir nedrošība par darbavietas saglabāšanu (72 %), garas darba stundas vai pārmērīga darba slodze (66 %), kā arī iebiedēšana un uzmākšanās darbā (59 %). Pārmērīgs stress var izraisīt galvassāpes, ēšanas traucējumus, kuņģa un zarnu trakta problēmas, reiboņus, bezmiegu, grūtības koncentrēties, aizkaitināmību, nogurumu, atmiņas traucējumus un daudzas citas veselības problēmas.

Populārs stresa mazināšanas paņēmiens ir nodarbošanās ar sportu, aizraušanās ar dažādiem hobijiem, kas ļauj aizmirst par darbu. Ir uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem nodrošina trenažieru zāles pieejamību turpat darbavietā. Ir tādi, kuros tiek organizētas vingrošanas pauzes. Daļa uzņēmēju rūpējas, darbiniekiem gādājot veselības apdrošināšanas polises, kurās ietverti arī sporta zāles apmeklējumi. Tāpat svarīgs psihiskās un fiziskās veselības faktors ir informētība par darba stresu. Ja darbavietā par to tiek runāts, veidoti informatīvi materiāli gan par stresa pārvaldību, gan par darbavietu visumā – ir pieejama informācija par uzņēmuma stratēģijām un nākotnes vīziju – darbiniekiem tiek piešķirta papildu drošības sajūta, jo cilvēkiem jāzina, ko sagaidīt, lai varētu laikus sagatavoties dažādām situācijām.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *