Kāpēc samazinājusies studiju un studējošo kredītu apetīte?

Aizdotā naudaPēdējo gadu laikā studiju un studējošo kredītu apetīte ir samazinājusies. Tas nozīmē, ka ik gadu arvien vairāk studenti mērķē iekļūt budžeta grupā, lai izvairītos no samērā augstajiem maksājumiem par studijām maksas grupās. Savukārt liela daļa studentu, kuriem neizdodas iekļūt budžeta grupā augstskolā, izvēlās gadu pavadīt darbā vai tepat Latvijā vai piepelnīties ārzemēs.

Galvenā doma ir pēc iespējas aktīvāk aizvadīt sezonu un nākamajā gadā startēt kādā no augstskolas budžeta grupām atkārtoti. Studiju un studējošo kredītu skaits sāka sarukt no 2004. gada. Tieši 2004. gadā bija vislielākais studiju kredītu skaits Latvijā. Tas sasniedza gandrīz 10 000 studiju kredītus. Viszemākais studiju kredītu skaits bija 2013. gadā, kad naudu studijām bija aizņēmušies tikai 2700 studenti. Bankas nevēlās izsniegt studiju aizdevumus, jo baidās no tā, ka studenti šo naudu neatmaksās.

Gadījumos, kad students nespēj maksāt procentus par kredītu un galvotajam arī ir radušās finansiālas grūtības, tad valsts maksā procentus bankām par izsniegtajiem studiju kredītiem. No banku puses risks ir samērā neliels, jo sliktākajā gadījumā valsts atmaksā tos studiju kredītus, kurus paši studenti nevēlās vai nespēj atmaksāt. Studējošo kredītu skaits samazinās, jo Latvijā ar augstskolas izglītību ir samērā grūti atrast labi atalgotu darbu. Zinot to, ka Dānijā vai citās labi attīstītās valstīs izglītība ir bezmaksas, tad bieži vien studenti izvēlās doties uz Dāniju, kur dzīvošana maksā mazliet lētāk, nekā studijas Latvijā un saņemt izglītību, kas ir atzīta visā pasaulē. Diemžēl ar Latvijas izglītības kvalitāti, ārzemēs darbu nedabūsi. Kā gan ārzemēs tikt pie darba ar Latvijā iegūtu augstāko izglītību, ja tepat Latvijā ar bakalaura vai maģistra grādu jaunieši iet uz picērijām vai lielveikaliem darba meklējumos.

Pozitīvi ir tas, ka studenti kavē ļoti maz maksājumus. Apmēram 3% no studējošo vai studentu aizdevumiem tiek kavēti, kam par iemeslu ir galvotāja nepieciešamība. Neskatoties uz to, ka galvotājs ir valsts, kredītam nepieciešams vēl viens galvotājs, kas parasti ir studenta tuvinieki, visbiežāk vecāki. Ja 2004. gadā liela daļa studenti mācījās par maksu, tad tagad lielā mērā ir iespējams iegūt izglītību mācoties budžeta grupā. Budžets ir lielisks veids kā saņemt izglītību netērējot naudu par studijām. Tad studenta vienīgie izdevumi ir tikai tik, cik jātērē dzīvesvietas nodrošināšanai pie skolas, ēdienam un sadzīves tēriņiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *