Ikmēneša izdevumi

Nauda, eiro centiIkmēneša izdevumi ir tie izdevumi, kas maksājami reizi mēnesī. Pārsvarā tie ir dažādi rēķini par pakalpojumiem, īre. Liela daļa ikmēneša izdevumu daudzām mājsaimniecībām pieskaitāmi pie neatliekamiem izdevumiem.

Ikmēneša maksājumus jāieplāno jebkuras mājsaimniecības budžetā, jo daudzus no tiem nav iespējams atlikt vai nemaksāt. Piemēram, komunālie pakalpojumi  ir neatliekams maksājums, jo to nemaksājot iespējami soda procenti vai problemātiskas situācijas. Tāpat mobilā telefona rēķini, jo mūsdienās nav iedomājama dzīve bez tālruņa, tādēļ tā rēķini pieskaitāmi pie ikmēneša neatliekamajiem maksājumiem. Taktika, ko izmanto daudzi un kura noteikti ir vispareizākā, ir samaksāt visus neatliekamos ikmēneša maksājumus uzreiz tiklīdz nauda ienāk mājsaimniecības budžetā. Un tālākos izdevumus plānot atkarībā no atlikuma. Lieliski šim mērķim kalpos dažādi budžeta un finanšu plānotāji, kurus var atrast internetā, dažādās mobilās aplikācijās vai jebkurš pats sev var uztaisīt vienkāršu tabulu, piemērotu savām vajadzībām. Sistematizējot savus izdevumus iespējams novērtēt cik no maksājumiem ir neatliekami un kā tiek tērēti atlikušie līdzekļi.

Atkarībā no iespējām un dzīves stila ikmēneša izdevumi var atšķirties. Tā, piemēram, pērkot mēnešbiļeti reizi mēnesī tos var pieskaitīt pie ikmēneša izdevumiem, savukārt, ja tiek pirktas biļetes sabiedriskā transportā katru dienu, tos var pieskaitīt pie ikdienas izdevumiem par transportu. Tāpat citas ģimenes var tērēt naudu ar ikmēneša maksājumiem par bērnu pulciņiem, ko citas ģimenes iespējams neizmantos nemaz. Jebkuras mājsaimniecības pamatu veido ikdienas un ikmēneša maksājumi. Atlikušie līdzekļi, ko var tērēt neregulāriem izdevumiem jau liecina vai nu par spēju saplānot budžetu vai  turību.

Latvijas situācijā, ikmēneša izdevumiem tiek tērēta liela daļa ienākumu. Ir iedzīvotāju grupa, kurām šie izdevumi sastāda lauvas tiesu. Īpaši neapskaužamā situācijā ir tie, kas ir iekūlušies parādos. Daudzi savulaik paņēma šī brīža situācijai neadekvātus kredītus un šobrīd saskaras ar grūtībām maksājot ikmēneša maksājumus par parādiem. Tāpat ātro kredītu vilinājumu daudzi ir izvēlējušies kā risinājumu finanšu problēmām, neaprēķinot vai spēs tos laikā atmaksāt. Vislielākās grūtības tos nomaksāt ir mājsaimniecībām ar vienu cilvēku vai mājsaimniecībām, kurās ir tikai viens pelnītājs.

Ikmēneša maksājumiem, jo īpaši Latvijā, var būt sezonāls raksturs. Neapšaubāmi ikmēneša izdevumi aug ziemas mēnešos, kad tumšajā un aukstajā laikā, krietni vairāk maksājam par siltumu un elektrību. Lai nebūtu tā, ka ziemas mēnešos nākas atdot gandrīz visu par komunālajiem maksājumiem, daudzi ir izvēlējušies opciju ar izlīdzinātajiem maksājumiem, kad maksājumi tiek izlīdzināti gada garumā, katru mēnesi maksājot konkrētu summu. Plānojot uz priekšu, katra mājsaimniecība un indivīds varētu labāk sabalansēt savu budžetu un kontrolēt ikmēneša izdevumus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *