Biznesa uzsākšana

Laba ideja ir zelta vērtē, sevišķi mūsdienās, kad bez inovācijām nav arī ekonomiskās izaugsmes. Ja labā ideja mums jau ir, tad taču atliek vienīgi aizņemties naudu, lai to pēc iespējas ātrāk realizētu? Iespējams. Tomēr pirms sasteigtiem lēmumiem vajadzētu ievilkt elpu un visu rūpīgi pārdomāt.

Patiesībā, pirmreizējam uzņēmējam – iesācējam būtu prātīgāk uzsākt savu biznesu bez iejūgšanās parādos. Viens no variantiem, kā to izdarīt, ir veidot mērķtiecīgus uzkrājumus starta kapitālam. Lai cik tas skarbi skanētu, daudzi pieredzējuši uzņēmēji uzskata – ja rezervē nav nekādas brīvas naudas, labāk biznesu neuzsākt. Uzņēmējdarbība nav iepriekš paredzama, iepriekšējie aprēķini uz papīra neko daudz nelīdzēs, jo ir gandrīz garantēts, ka sākumā radīsies neparedzēti izdevumi.

Uzsākot mazo biznesu, pēc iespējas vairāk vajadzētu likt lietā jau esošos resursus. Tā vietā, lai īrētu telpas, izmantot personisko viesistabu vai šķūnīti, izmantot atsaucīgu ģimenes locekļu vai draugu palīdzību, pašam būt sava uzņēmuma direktoram, šoferim un  sētniekam – vārdu sakot, sākt no mazumiņa.

Ja iecerētais bizness sākuma posmā ir patiešām mazs, un starta kapitālam pietiktu ar pāris simtiem eiro, var apsvērt ātro kredītu izmantošanu. Daudzi no ātro kredītu uzņēmumiem pirmreizējiem klientiem sniedz aizdevumu bez procentiem, un pat ja šāda privilēģija uz jums neattiecas, veiksmīgs bizness procentu summu pāris mēnešos atpelnīs.

Kāpēc šāda piesardzība un lēns temps? Uzskatiet to par sava biznesa pilotprojektu. Ir vērts pārliecināties vai tiešām spējat nopelnīt ar savu iecerēto uzņēmējdarbības veidu, panākot regulāru ienākumu plūsmu, un tikai tad paplašināt savu darbību, lūdzot aizdevumu kredītiestādēm. Arī izveidotais biznesa plāns šādā veidā izskatīsies uzticamāks un pievilcīgāks kredītdevēja acīs.

Vairākas bankas jaunajiem uzņēmējiem piedāvā starta kredītus biznesa uzsākšanai, tomēr savā būtība visi šie aizņēmumi ir patēriņa kredīts privātpersonai. Lai saņemtu šādu aizdevumu, būs nepieciešams personīgais galvojums, pie tam, ja aizdevuma summa pārsniedz 10 000 latu, nepieciešama arī nekustamā īpašuma ķīla. Labs iemesls, lai pārdomātu, vai katras ātrās un neapšaubāmi ģeniālās idejas realizēšanā nepieciešams iesaistīt banku…

Pat, ja iespēja neveiksmes gadījumā zaudēt īpašumu neliek jūsu acu plakstiņiem nervozi nodrebēt, iegūt kredītu uzņēmējdarbībai nebūt nav vienkārši. Bankas vērtē katras iesniegtās biznesa idejas dzīvotspēju un paredzamo finanšu plūsmu, kā arī iesniedzēja ienākumus un kredītvēsturi. Tas, cik lielu aizdevuma summu saņemsiet,  būs atkarīgs no ienākumu lieluma, regularitātes un  tā, kāds ir jūsu izdevumu apmērs. Svarīgi, lai kredītvēsture būtu neaptraipīta – bankas vērtēs, cik savlaicīgi esat spējis veikt līdzšinējos kredīta vai līzinga maksājumus. Ja esat konkrētās bankas ilgstošs klients, kurš aktīvi izmanto tās pakalpojumus un godprātīgi pilda finanšu saistības, iespējams, jūsu biznesa projekts tiks vērtēts pozitīvāk.

Tā kā uzņēmējdarbības veicināšana mūsu valstī vismaz vārdiski ir viena no prioritātēm, iesācējiem ar lielisku ideju kredīts nav vienīga iespēja saņemt palīdzību. Daudzas organizācijas jaunajiem censoņiem piedāvā grantus – naudas līdzekļus, kurus vēlāk nebūs jāatdod. Visā Latvijā darbojas arī biznesa inkubatori, kurus var definēt kā komerciāla rakstura vienību, kas atbalsta un veicina jaunu, inovatīvu uzņēmumu izveidošanu. Biznesa inkubatori nodrošina uzņēmumus ar darba telpām (birojs, vajadzības gadījumā laboratorija un ražošanas telpas), elektrību un ūdens apgādi, apkuri, telefonu un internetu, biroja tehniku, prezentācijas telpām u.c. resursiem, ka arī konsultē jaunos censoņus ar uzņēmējdarbību saistītos jautājumos, piemēram,  biznesa plāna sastādīšana un tirgus izpēte, nozares likumdošana, uzņēmumu reģistrācija, grāmatvedības pakalpojumi un sadarbības iespējas ar citiem uzņēmumiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *